Knez Danilova 12, sprat 10, stan 85, 11000, Beograd
+381 11 324 1197
kancelarija@hajdeda.org.rs
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
Skype
RSS
grupa-hajde-da-novi-logo
  • Naslovna
  • O nama
  • Vesti
  • Programi
  • Festival i predstave
  • Kontakt tačka
  • Publikacije
  • Multimedia
  • Arhiva
  • Kontakt
SerbianEnglish
Lang

„Stavovi umetnika i zaposlenih u umetničkim školama i na umetničkim fakultetima u Beogradu, o inkluziji u obrazovanju i umetnosti” je istraživanje u video formi i sastoji se od 36 intervjua koji su video dokumentovani sa umetnicima/cama i profesorima/kama sa umetničkih fakulteta i srednjih umetničkih škola. U istraživanju su učestvovali (po abecednom redu):

Aleksandar Ilić, Aleksandar Kontić, Alisa Stojanović, Ana Ignjatović, Ana Simanić Tomić, Aneta Stojnić, Ašhen Ataljanc, Biljana Đurđević, Blanka Bogunović, Boris Čakširan, Danijela Petrović, Dijana Milošević, Dragana Jovanović, Egon Savin, Ingrid Huljev, Irena Ristić, Isidora Stanišić, Iva Milošević, Ivana Perković, Jadranka Simonović, Jelena Ćuruvija Đurica, Jelena Medaković, Jelica Radovanović, Marija Milenković, Milica Subotić, Miodrag Medigović, Miodrag Šuvaković, Natalija Milojević, Nataša Jović Trivić, Nebojša Glogovac, Olivera Stambolić, Saša Radojčić, Sonja Marinković, Srđan Koljević, Stojan Simić, Vesna Tatar, Vladimir Zagorac.

Rezultat istraživanja je svojevrsna video publikacija, čije odeljke možete pogledati na sledećim linkovima:

1. Osnovne informacije o video publikaciji

2. Osnovno polazište

3. Cilj istraživanja 

4. Uzorak

5. Metodologija istraživanja

6. Struktura intervjua i terminologija

7. Prikaz rezultata

8. Inkluzija i obrazovanje – kako umetnici i zaposleni na umetničkim fakultetima i srednjim školama razmišljaju o tome šta podrazumeva inkluzija, pogotovo u obrazovanju.

9. Prijemni ispit (ispit sklonosti i sposobnosti) – sagovornici/ce promišljaju koliko se prijemni ispit može učiniti pristupačnijim za osobe sa invaliditetom.

10. Pristupačnost – koliko su same fakultetske zgrade pristupačne, kao i u kojoj meri studenti/kinje sa invaliditetom imaju pristup različitim sadržajima fakulteta.

11. Iskustva sa osobama sa invaliditetom – kakva su prethodna iskustva imali profesori/ke i umetnici/ce u radu sa osobama sa invaliditetom i u kojoj meri ta iskustva mogu biti od pomoći u obrzovnom procesu.

12. Prilagođavanje nastave – kako se može prilagoditi obrazovni proces, kako bi u većoj meri pružao mladima sa invaliditetom jednaku mogućnost da u potpunosti prate nastavu.

13. Dodatna obuka za inkluziju – koliko sami zaposleni na fakultetima imaju potrebu za dodatnim obukama kako bi obrazovni proces postao inkluzivniji za mlade sa invaliditetom.

14. Ko bi trebalo da utiče na to da obrazovni proces bude inkluzivniji – čija je odgovornost da obrazovanje na umetničkim fakultetima i u srednjim školama učini podjednako dostupnim za sve.

15. Profesionalno angažovanje osoba sa invaliditetom – kakve su mogućnosti da osobe sa invaliditetom budu profesionalno angažovane u polju umetnosti.

16. Poznati umetnici/ce sa invaliditetom – koliko smo uopšte svesni da u polju umetnosti ima puno istaknutih umetnika/ca koji su osobe sa invaliditetom.

 

Koncept istraživanja i realizacija: Jovana Rakić i Marko Pejović

Montaža: Nataša Pavlović

Tumač za znakovni jezik: Vera Jovanović

Tekst čitala: Jelena Stojiljković Rhynes

Produkcija: Grupa „Hajde da…“ (2018)

Finansijska podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije.

 

Grupa "Hajde da..." 2017