Grupa „Hajde da…“ je 2012. godine počela da organizuje Nacionalne treninge za organizatore Živih biblioteka, u partnerstvu sa Savetom Evrope i Kancelarijom poverenika za ravnopravnost. Do sada je realizovano pet treninga, a rezultat treninga su brojne Žive biblioteke realizovane širom Srbije.
Odakle potiče ideja Žive biblioteke?
Ideja Žive biblioteke (Menneske Biblioteket=Ljudska bibiloteka) je originalno razvijena od strane danske omladinske inicijative “Stop nasilju” (Forefinger Stop Volden) kao jedna od aktivnosti koja je ponuđena posetiocima Roskilde festivala 2000. godine u Kopenhagenu. Roskilde je jedan od najvećih muzičkih festivala u Danskoj. “Stop nasilju” je omladinska inicijativa koja ima za cilj prevenciju nasilja među mladim ljudima.
Od 2002. godine, metodologija Žive biblioteke je postala integralni deo programa za mlade Saveta Evrope u okviru programa učenja za ljudska prava. Bibilioteke organizovane od strane Saveta Evrope na Sziget festivalu su dokazale da ova aktivnost može prelaziti granice i da može biti prilagođena različitim društvenim grupama.
Šta je Živa biblioteka?
Živa biblioteka funkcioniše baš kao prava biblioteka, gde čitaoci dolaze da pozajme “knjigu” na određeno vreme. Postoji jedna razlika: knjige u Živoj biblioteci su ljudi, i knjige i čitaoci imaju priliku da uđu u pravi dijalog. Knjige u Živoj biblioteci su ljudi koji predstavljaju grupe koje su često meta predrasuda i stereotipa, i koji su često žrtve diskriminacije, predrasuda i socijalne ekskluzije. U ovoj biblioteci, knjige ne samo da mogu da pričaju, već mogu i da odgovaraju na pitanja čitalaca, a mogu i da postavljaju pitanja i da uče.
Šta je Nacionalni trening za organizatore Živih biblioteka?
Ideja Nacionalnog treninga je da se okupi nova generacija organizatora Živih biblioteka u Srbiji, koji bi se pridružili već postojećoj mreži nastaloj 2012. godine. Postojanje ovakve mreže osigurava kvalitet i saradnju među organizacijama civilnog društva u Srbiji i institucija uključenih u projekat, kao i jači uticaj na lokalne zajednice.Cilj je obučiti što veći broj organizatora za kvalitetno sprovođenje Živih biblioteka uz poštovanje principa i vrednosti koje stoje iza ovog projekta: ljudskih prava, različitosti i interkulturalnog dijaloga. Moć Žive biblioteke je u ljudima – Knjigama, Organizatorima i Volonterima, a učesici ovog treneinga će imati priliku i da iskustveno prođu kroz sve korake i uloge u ovom procesu.
Glavni cilj ovog treninga je upoznavanje i dalji razvoj koncepta Živih biblioteka kao sredstva za promociju ljudskih prava široj javnosti u Srbiji.