Grupa „Hajde da…“ je 2011. godine razvila program pod nazivom „Otkrij svoj identitet“, koji za cilj ima osnaživanje, otkrivanje sopstvenog identiteta mladih kroz druženje i učenje, kao i definisanje indentiteta sa aspekata religije, kulture, tradicije, književnosti.
Na samom početku, program je rađen u okviru međunarodne omladinske
razmene „Discover your identity”, koja je za cilj imala istraživanje i dublje razumevanje fenomena stereotipa i predrasuda, kroz osvešćivenje različitih aspekata ličnog, socijalnog, kulturnog, religijskog identiteta. Na razmeni su učestvovali mladi iz četiri evropske zemlje (Srbija, Slovenija, Poljska i Bosna i Hercegovina). Tokom procesa rada zajedno su kreirali kratkometražne filmove o sopstvenim osećanjima, potrebama i strepnjama mladih na Balkanu.
- godine realizovan je trening „Perform your identity“, na kome su učestvovali mladi i omladinski radnici iz šest evropskih zemalja (Španija, Italija, Island, Bosna i Hercegovina, Makedonija i Srbija). Cilj treninga bio je podsticaj boljeg razumevanja interkulturalnog učenja, koz uspešnije razumevanje različitih aspekata ličnog identiteta. Pored toga, učesnici su imali prilike da se upoznaju sa tehnikama performansa i da svoje teme na kraju treninga prikažu u formi prezentacije publici. Na taj način im je znanje koje su stekli, pomoglo da se osnaže i primene naučene tehnike u svojim lokalnim zajednicama.
- godine je, u okviru festivala „Van okvira / Off frame“, realizovana višednevna radionica „Moja žica – moja granica“. Radionica se bavila identitetom, sopstvenim granicama (njihovom prirodom, poreklom, oblikom), kao i globalnim granicama ekonomske, političke, teritorijalne i društvene prirode (njihovom funkcijom i njihovom moći). Učesnici su na radionici razmišljali o ovim „žicama/granicama“, ali i imali priliku da ih zaista fizički stvore, ispletu, što je činilo instalaciju koja je zatim bila prezentovana publici. Učesnici su imali priliku da istraže svoj identitet, granice, kako ih spajamo sa žicama/granicama drugih ljudi, kakvo značenje one imaju za njih, koje su prirode, kako žicu koja razdvaja da pretvorimo u žicu koju spaja, da li je njihova žica njihov kavez ili njihova stvar, gde žica prestaje da bude samo lična i postaje „društvena svojina“, kako vidimo žice/granice sa kojima se drugi suočavaju u ovom trenutku. Šta su učesnici te radionice rekli o njoj: http://newsbitt.rs/impresije-volontera/.
Grupa „Hajde da…“ je 2016. godine, uz finansijsku podršku Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije, realizovala projekat „Evropa i njene vrednosti kroz obradu književnih dela srpske i evropske književnosti“, u kome su učestvovali srednjoškolci iz različitih škola i kancelarija za mlade sa teritorije Grada Beograda. U okviru ovog programa smo se, kroz obradu književnih dela, kao što su: „Na Drini ćuprija”, „Čiča Gorio”, „Besnilo”, „Štefica Cvek u raljama života” itd, bavili slikom Evrope i njenih vrednosti: interkulturalnim razumevanjem, razumevanjem snage pojedinca u društvu, prevazilaženjem problema otuđenosti, razumevanjem vrednosnih sistema i njihovog menjanja kroz vreme, borbom evropskog čoveka protiv snaga koje se opiru kulturnom i moralnom progresu, položajem žene u društvu, pitanjima demokratije… Pored toga, srednjoškolci su imali priliku da preispitaju svoje vrednosti i uporede ih sa evropskim vrednostima, u cilju pronalaženja sličnosti i razlika. Kao finalni rezultat ovog projekta nastala je forum teatar predstava „MIKROBI KIČA – Rasprava o vrednostima“ koja odslikava stavove, mišljenja i vrednosti mladih ljudi koji pokušavaju da se izbore sa sveprisutnim mikrobima kiča, „bolestima“ savremenog društva, kao što su: površnost, vrednovanje materijalnog naspram dughovnog, otuđenost. Ona nam govori o tome zašto mikrobi nastaju, čemu ti mikrobi u stvari služe, šta treba da prikriju i šta ostane kada mikrobi kiča nestanu… Jer, mikrobi kiča se ponekad stvaraju i neguju da prikriju ono najbolnije u društvu. Predstava je izvođena u srednjim školama i kulturnim centrima.