Knez Danilova 12, sprat 10, stan 85, 11000, Beograd
+381 11 324 1197
kancelarija@hajdeda.org.rs
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
Skype
RSS
grupa-hajde-da-novi-logo
  • Naslovna
  • O nama
  • Vesti
  • Programi
  • Festival i predstave
  • Kontakt tačka
  • Publikacije
  • Multimedia
  • Arhiva
  • Kontakt
SerbianEnglish
Lang

Grupa „Hajde da…“ je 2006. godine započela saradnju sa Međunarodnim centrom Ulof Palme. Program koji je razvijen tokom desetogodišnje saradnje interno zovemo „Ulofov program“, a tiče se podrške organizacijama civilnog društva i podsticanjem mladih, neformalnih grupa i inicijativa mladih da se aktiviraju i naprave promenu u lokalnoj sredini. U osnovi ovog programa je vera u autentični aktivizam, ideju da je aktivizam realan samo ako dolazi iz nas samih i da promena može započeti samo s tog mesta.

Na samom početku, realizovali smo projekat „Znati-učestvovati“, u okviru koga smo pokušali da mlade iz dve lokalne zajednice (Leskovca i Kragujevca) približimo predstavnicima Opštine i donosiocima odluka, kako bi lakše mogli da zagovaraju za svoja prava. Nakon toga, u okviru projekta „Kancelarije za mlade-stubovi aktivnog gradjanstva i participacije mladih“, pokušali smo da napravimo set preporuka i informišemo lokalne samouprave o značaju i standardima kvaliteta kancelarija za mlade. Cilj ovog projekta bio je razvoj modela lokalne kancelarije za mlade, na institucionalan i dugoročan način, pružajući podršku aktivnom građanstvu i implementirajući Nacionalnu politiku za mlade na lokalnom nivou. Na taj način bi se, s jedne strane, osnažili mladi ljudi da aktivno učestvuju u razvoju svojih lokalnih zajednica, a s druge strane, podržale lokalne vlasti da budu otvorene i usmerene na potrebe, probleme i akcije mladih.

U tom trenutku bilo je samo nekoliko Kancelarija za mlade u Srbiji. Na kraju projekta, izdat je vodič „Na TI sa kancelarijom za mlade“ (videti PUBLIKACIJE), koji je poslužio svakoj lokalnoj zajednici pri osnivanju kancelarija za mlade.

Sledeći korak bio je postavljanje standarda u izradi Lokalnog akcionog plana za mlade. Cilj ovog projekta bio je izgradnja unutrašnjih kapaciteta lokalnih kancelarija za mlade i osnaživanje zainteresovanih za njihovo osposobljavanje u vođenju procesa razvoja lokalnog akcionog plana za mlade. Ovaj projekat ponudio je konkretizaciju koraka u sprovođenju politike za mlade na lokalnom nivou, davanjem podrške novouspostavljenim Kancelarijama za mlade i pomoć u kreiranju lokalnog akcionog plana za mlade. Na taj način, Grupa „Hajde da…“ je promovisala praksu aktivnog učešća kancelarije za mlade u procesu donošenja odluka, kao i proces razvoja politike za mlade, bazirane na činjenicama, istraživanjima potreba mladih i javnom mnjenju. Kroz ovaj projekat podržane su opštine Obrenovac, Prijepolje, Požarevac i Savski venac.

U okviru narednog projekta, pružali smo podršku kancelarijama za mlade koje su razvile ili usvojile lokalni akcioni plan za mlade kroz intenzivan program obuke, a u skladu sa potrebama i kapacitetima predstavnika KzM, kao i saradnika KzM na lokalnom nivou (npr. institucija, lokalnih nevladinih organizacija i neformalnih grupa koje rade sa mladima i sa kancelarijama za mlade). Na kraju projekta, kreiran je pripručnik „Na TI sa lokalnom kancelarijom i planom za mlade“, što je drugo izdanje već kreiranog priručnika uz dodatak koji se bavi lokalnim akcionim planom za mlade.

Nastavak rada u okviru ovog programa bio je kroz projekat „Neformalno obrazovanje u Kancelarijama za mlade – instrument za održivo sprovođenje omladinske politike u Srbiji“, koji je za cilj imao podršku novoj generaciji facilitatora/ki iz cele Srbije, koji/e su angažovani/e u okviru lokalnih kancelarija za mlade (KzM), omladinskih organizacija ili organizacija i institucija koje rade sa mladima. Osnaženi su da u okviru svojih organizacija, institucija i KZM budu sposobni da osmisle, realizuju i procene uspešnost neformalno obrazovnih aktivnosti u oblastima rada sa mladima, korišćenjem odgovarajućih metodologija.

Tokom 2012. Pokušali smo da kroz projekat „Inicijativa za podsticanje autentičnog aktivizma, kroz podršku većoj odgovornosti organizacija civilnog društva u Srbiji i podršku novim i svežim inicijativama mladih“, osnažimo mlade, neformalne grupe i lokalne inicijative, kako bi napravili promenu, jer je bilo jasno da saradnja sa lokalnim vlastima funkcioniše sve dok se ne umešaju stranački interesi. Te godine započinje nešto drugačiji rad, sa istim ciljem, ali do promene dolazi na drugačiji, za nas, efektniji i dugotrajniji način. Opšti cilj projekta bio je podrška novim lokalnim inicijativama mladih i podrška autentičnom lokalnom aktivizmu, kao glavnom pokretaču sprovođenja omladinske politike i osnivanja novih organizacija civilnog društva i/ili lokalnih pokreta. Na kraju projekta, razvijena je publikacija „GPS za aktivizam“ (videti PUBLIKACIJE).

U okviru tog projekta, pokušavamo malo da „prodrmamo“ civilno društvo i organizujemo konferenicju „Zašto je civilni sektor otišao u … i kako sam ja tome doprineo/la?“. Cilj dvodnevne konferencije bio je umrežavanje organizacija i zajedničko promišljanje o stanju civilnog društva. Konferenciji su prisustvovali predstavnici/e organizacija civilnog društva, međunarodnih organizacija i državnih institucija.

Sledeći korak je niz od desetak treninga „Vrednosti i organizacijski menadžment“, koji su namenjeni predstavnicima/cama organizacija civilnog društva ili neformalnih grupa, koji/e su spremni/e da saznaju više o vrednostima kao takvim, kao i o mendžmentu zasnovanom na vrednostima.

Treninzi su omogućili učesnicima upoznavanje sa veštinama menadžmenta zasnovanog na vrednostima, osvešćivanje ličnih vrednosti i razloga angažovanja u civilnom sektoru, podizanje razumevanja i znanja o etičkom pristupu organizacionog menadžmenta i vrednostima građanskog društva, kao što su transparentnost, odgovornost, solidarnosti, jednake mogućnosti, kao i upoznavanje sa konkretnim alatima za promociju vrednosti građanskog društva u unutrašnjem delovanju organizacija (kao što su uključivanje učesnika u planiranje aktivnosti, pisanje izveštaja, mehanizmi transparentnosti..). Preko 200 učesnika iz organizacija civilnog društva promišljalo je o vrednostima i pokušalo da odgovori na pitanje „Šta ja radim u civilnom sektoru?“.

Poslednji kreativni odgovor na dešavanja u civilnom društvu oko nas je organizovanje treninga „Koliko košta(m)?“.

Sedmodnevni trening namenjen je predstavnicima/cama organizacija civilnog društva ili neformalnih grupa i za cilj ima osnaživanje članova/ca organizacija civilnog društva i neformalnih grupa da koriste veštine performansa ili kratke video zapise (snimke mobilnim telefonima ili drugom jednostavnijom opremom), kako bi ukazali  na neke probleme u društvu, kao i na negativne pojave koje primećuju u samom civilnom sektoru. Učesnici promišljaju o civilnoj hrabrosti, (auto)cenzuri, etici, fašizmu, ekstremizmu, odnosu centara moći i pojedinaca, korupciji, aktivizmu, ličnim vrednostima i na kraju procesa prikazuju kratke filmove i performanse na prezentacijama u različitim gradovima u Srbiji.

 

Grupa "Hajde da..." 2017